پنج شنبه, 03 خرداد 1397 18:29

البرزبان اجازه نفوذ نمی دهیم

http://www.mohtavanashr.com/piadetabehesht/

البرزبان عمارنامه

البرزبان عصر امروز

البرزبان هادیان البرز

البرزبان محک

 

دریچه

کد خبر : 12307تاریخ انتشار : پنج شنبه, 03 دی 1394 16:41

قیمت هر بشكه دوغ معادل ۳ بشكه نفت!

قيمت يك بشكه نفت امروز بسيار ارزان‌تر از يك بشكه آب معدني يا دوغ است؛ به طوري كه صادر كردن دوغ و آب به‌صرفه‌تر از نفت به نظر می‌رسد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان، زماني قرار بود پول نفت سر سفره‌ها بيايد اما امروز دوغ و آب كه در سبد غذايي اكثر خانواده‎ها پيدا مي‌شود، از نفت بسيار گران‌تر است. حالا اگر به فروشگاه مواد غذايي محله خود سر بزنيد و يك بطري دوغ يا آب معدني بخريد، انگار سه بطري نفت را به خانه خود مي‌بريد.
هرچند ارزان‌ شدن قيمت نفت در بازار جهاني باعث ارزشمندتر شدن دوغ يا آب شده است اما همين موضوع را مي‌توان به بحران جهاني آب هم متصل كرد و آن را آغازي بر رقابت قيمت نفت و آب در عرصه بين‌المللي برشمرد. «كروزن» كلمه‌اي است كه شايد تا به امروز آن را نشنيده باشيد اما نام علمي «نفت سفيد» است؛ ماده‌اي كه در گذشته كاربرد گسترده‌اي به عنوان سوخت وسايل گرمايشي و پخت و پز داشت اما حالا جايش را به گاز شهري و گاز مايع داده است. در اصطلاح عاميانه و پس از گراني‌هاي گذشته برخي چيزها را مي‌شد به نفت تشبيه كرد، مثلا ماست، دوغ يا شير را نفت سفيد ناميد اما امروز معادله كاملا برعكس شده زيرا قيمت يك بشكه دوغ يا يك بطري آب معدني از يك بشكه يا يك قوطي نفت گرا‌ن‌تر است.

قيمت امروز نفت، بشكه‌اي حدود ۳۰ دلار است، بشكه‌اي كه حدودا ۱۶۰ليتر گنجايش دارد. حالا با در نظر گرفتن قيمت دلار كه حدود ۳۶۰۰ است، هر بشكه ۱۰۸هزار تومان مي‌شود، يعني هر ليتر ۶۷۵تومان و يك بطري یک‌ونیم ليتري آن حدودا ۱۰۱۵تومان قیمت دارد. اما در فروشگاه محصولات غذايي براي بطري 5/1ليتري دوغ بايد حدود ۲۵۰۰ تومان پرداخت كرد يعني چيزي حدود دو و نیم‌برابر قيمت يك بطري نفت يك‌ونيم ليتري. در اين شرايط مي‌توان گفت دوغ ليتري ۱۶۷۰تومان است و يك بشكه ۱۶۰ ليتري آن را مي‌توان حدود ۲۶۷هزار تومان فروخت یا خرید البته قيمت آب در بازار هم بسيار متغير است زيرا يك بطري یک‌ونیم ليتري آب معدني از ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان فروخته مي‌شود. در بدترين شرايط، يك ليتر آب از يك نفت بيشتر مي‌شود كه اين موضوع را مي‌توان آغاز روزهاي رقابت اين دو ماده زير زميني برشمرد.
 
منبع: مهر

شماره پیامک : -

نوشتن دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .
مخاطبین محترم؛


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید