جمعه, 07 ارديبهشت 1397 13:33

البرزبان اجازه نفوذ نمی دهیم

http://www.mohtavanashr.com/piadetabehesht/

البرزبان عمارنامه

البرزبان عصر امروز

البرزبان هادیان البرز

البرزبان محک

 

دریچه

کد خبر : 11756تاریخ انتشار : یکشنبه, 22 آذر 1394 14:50
راهکاری که مغفول مانده است؛

بی توجهی مسئولان کشور به اقتصاد مقاومتی

زمانی که هنوز مدیران ما در ادارات و سازمان‌ها بر صندلی‌هایی تکیه زده‌ اند که از برندهای معروف خارجی است چه‌طور می‌ توان از آنان انتظار داشت که تولید داخلی را با اهمیت بدانند و در راستای فرهنگ سازی استفاده از تولیدات داخلی قدم بردارند؟


پایگاه تحلیلی خبری البرزبان : اقتصاد مقاومتی که توسط مقام معظم رهبری مطرح شده است، در اصل، گام برداشتن در راستای تشخیص حوزه های فشار در شرایط تحریم و تلاش در راستای کنترل و تبدیل تهدیدها به فرصت بوده است. به این ترتیب، کاهش وابستگی ها و تاکید بر تولیدات داخلی و خود اتکایی از ارمغان های این نوع راهکار است. اقتصاد مقاومتی بر خلاف ریاضت اقتصادی که برخی آن ها را معادل یا زیرمجموعه هم می دانند، تلاش در راستای اقتصاد فعال و پویاست نه اقتصادی منفعل و بسته.
اقتصاد مقاومتی، سیاستی است که بهترین راه حل خروج از رکود و دستیابی به رشد اقتصادی پایدار است اما آن طور که باید و شاید توسط مسئولان کشور مورد توجه قرار نگرفته است. سیستم اجرایی کشور، متاسفانه اولویت ها را در زمینه ی اقتصاد مقاومتی به درستی تعریف نکرده است. هزینه‌ های بسیاری در ادارات تلف می ‌شود و مولفه ‌های تولید در شهرها نادیده انگاشته می شوند و این موضوع در طولانی مدت ضرباتی بنیادین به کشوروارد خواهند کرد. در صورتی که اگر اقتصاد در شهرها و به ویژه کلانشهرها با رویکردهای همسو با اقتصاد مقاومتی، روی غلتک بیافتد بسیاری از مشکلات در حوزه‌های دیگر نیز حل خواهد شد.
آن عزمی که باید وجود داشته باشد تا چرخ تولید داخلی به طور مستمر به گردش درآید، در مسئولان دیده نمی‌شود و همین امر سبب می‌ شود اقتصاد مقاومتی تنها در مرحله ‌ی تئوری باقی بماند. آیا در نهادهای دولتی استفاده ی حداکثری از امکانات و منابع صورت می گیرد؟
زمانی که هنوز مدیران ما در ادارات و سازمان‌ها بر صندلی‌هایی تکیه زده‌ اند که از برندهای معروف خارجی است چه‌طور می‌ توان از آنان انتظار داشت که تولید داخلی را با اهمیت بدانند و در راستای فرهنگ سازی استفاده از تولیدات داخلی قدم بردارند؟ مسئولان در این زمینه کوتاهی کرده اند، به عبارتی حساسیت موضوع را درک نکرده اند تا به درستی در این مسیر حرکت کنند. در حالی که آن ها می توانند نقشی کلیدی در این خصوص داشته باشند.
کشور ما در طول تاریخ بیش‌تر یک وارد کننده بوده و همین امر سبب شده تولیدات داخلی در حاشیه فرو روند. حال آن که اگر به بازار داخلی و در وهله اول توسط دولت و سپس سرمایه گذاران خصوصی، بها داده شود و اهمیت و ارزش قائل شدن برای محصولات تولید داخل از خود مسئولان آغاز شود، این موضوع تاثیری بسیار مثبت و گسترده بر مردم نیز خواهد داشت.
از طرفی مشکل به همین جا ختم نمی شود، بلکه نگاه غرب گرایانه به موضوعات اقتصادی و مدل هایی که برای اقتصاد کشور در نظر گرفته می شود، سبب شده اقتصاد مقاومتی کم تر مورد توجه قرار گیرد. در صورتی که اقتصاد مقاومتی، ریاضت کشیدن نیست، بلکه قناعتی است که در فرهنگ سنتی ایرانی اسلامی نیز وجود داشته است و راهکاری برای پیشرفت جامعه بوده است. اما به این دلیل که بخش خدمات، بازرگانی و تجارت همیشه در صدر مسائل اقتصادی بوده است، موضوع تولید به حاشیه رانده شده است. حال آن که تولید که به صنعت و کشاورزی باز می‌ گردد، متاسفانه زیرساخت های ضعیفی دارد که سبب از بین بردن پویایی و تولید ملی می شود.
اقتصاد مقاومتی الگویی متناسب با نیازهای کشور ماست. چه چیزی بهتر از تکیه به تولیدات داخلی یک ملت می تواند استقلال اقتصادی را برایشان رقم بزند؟ همه ی کشورهای جهان متناسب با شرایط خود دست به کارِ ساماندهی اقتصاد خود می شوند و ایران نیز بهترین راه را برگزیده است. اقتصاد درون زای کشور سبب می شود که ظرفیت های اقتصادی از دل مردم کشور بجوشد و امکانات ما برای خودمان مورد بهره برداری برسد. با این حال مقام معظم رهبری بارها فرموده اند که این موضوع به این معنی نیست که اقتصاد ما درون گراست. چرا که درون گرایی به معنای محصوریت و محدودیت است. اقتصاد ما درون زا و برون گراست به این معنی که با اقتصادهای جهانی تعامل دارد. و باید در نظر داشت که در اقتصاد مقاومتی تکیه بر مردم است. با این که دولت وظیفه و مسئولیت برنامه ریزی، زمینه سازی، ظرفیت سازی و هدایت و کمک دارد، اما کار اصلی را خود مردم باید انجام دهند.
ایران ظرفیت های فوق العاده‌ای در خصوص اقتصاد دارد که مغفول است و این وظیفه‌ی مسئولان است که این ظرفیت ها را شناسایی کنند و در اختیار تولید کنندگان داخلی قرار دهند تا خود اتکایی در کشور رقم بخورد. و چه ظرفیتی مهم تر از نیروی انسانی؟ هزاران هزار دانشجو و فارغ‌التحصیل در کشور وجود دارند که با تخصص بالا نیازمند کار و حرفه هستند و اگر تخصص آنان به کار گرفته شود و در جایگاه صحیح خود قرار گیرند، انقلابی در اقتصاد رقم خواهد خورد. و این هم وظیفه‌ ی خطیر دیگری بر دوش مسئولان کشور خواهد بود.
اما در آخر آن‌چه بسیار اهمیت دارد، توجه و اهمیت و حساسیت قائل شدن است و در نظر گرفتن اقتصاد مقاومتی در نهادهای گوناگون کشور که در گامی فراتر می توانند حمایت از تولید داخلی، تولید کننده ی داخلی و ترغیب و تشویق مردم به استفاده از کالاهای تولید داخل را در دستور کار خود قرار دهند. چرا که حلقه ی اساسی پیشرفت جوامع در اقتصاد، تولید ملی است و مهم ترین منبع فرهنگ سازی این موضوع، مسئولان هستند. که با این عمل و تسهیل تولید داخلی، صاحبان سرمایه را نیز به فعالیت تولیدی ترغیب خواهند کرد و در راستای تقویت چرخه ی اقتصادی حرکت می کنند.

شماره پیامک : -

نوشتن دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .
مخاطبین محترم؛


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید