سه شنبه, 29 خرداد 1397 13:09

البرزبان اجازه نفوذ نمی دهیم

http://www.mohtavanashr.com/piadetabehesht/

البرزبان عمارنامه

البرزبان عصر امروز

البرزبان هادیان البرز

البرزبان محک

 

دریچه

کد خبر : 11847تاریخ انتشار : دوشنبه, 23 آذر 1394 15:24

وظیفه ی دیپلماسی عمومی بر دوش رهبری

نامه رهبر معظم انقلاب در شرایطی نگاشته شد که هم انفعال در دستگاه دیپلماسی عمومی نسبت به موج اسلام هراسی وجود داشت و هم اینکه غرب در ترویج اسلام هراسی از هیچ تلاشی دریغ نمی کرد


پایگاه تحلیلی خبری البرزبان : سالهاست نهاد دیپلماسی عمومی در کشور، قدرت و نفوذ موثری در فرای منطقه ی غرب آسیا ندارد و نتوانسته در ارتباط با جهان غرب، پیام های انقلاب اسلامی را موثر تر انتقال دهد. شاید فراگیری موضوعات و تکثر شدید عناوین سیاسی در حوزه ی سیاست خارجی و از همه مهتر قدرتمندی رقیب در عرصه ی دیپلماسی عمومی و استفاده از رسانه های پیشرفته، موجب نوعی قبول شکست قبل از نبرد را در عرصه ی تصمیم گیری سیاست خارجی کشور ایجاد نموده است. در چنین شرایطی هر نوع اقدامی که بتواند بر موج رسانه ای سوار شود، نوعی استفاده از فرصت و ظرفیت سنجی راهبردی است که مسئولان بایستی از آن استفاده کنند. حوادث مختلف و سرعت گذر از این حوادث می تواند عقب ماندگی های عرصه ی دیپلماسی عمومی را جبران کند. در سال ها اخیر این عقب ماندگی ها معمولا با ورود رهبری به ویژه در مسئله اسلام هراسی و موج جریانات تروریستی در منطقه، کم شد و شخصا رهبری مسئله دیپلماسی عمومی را یک تنه بر دوش کشیده است.
 حوادث پاریس نشان داد، گروه های تروریستی موجی از نا امنی و امنیتی شدن فضای غرب را برای حمایت از خود می خواهند و غرب آگاهانه یا ناخودآگاه با پشتیبانی از گروه های تروریستی همانند داعش، موجب کشته شدن مردمان خودشان و دلهره در میان پایگاه اجتماعی جامعه خود شده اند. در واقع غرب از دستاورد خود آشی شور می خورد که حالا هر کاری می کند، نمی تواند طعم آن را تغییر دهد. به واقع مسئله اصلی حوادث پاریس، رعب و وحشت ایجاد شده در دل مردمان و در نهایت انزجار اجتماعی از تظاهر گروه های تروریستی به آنچه که می نامند هست. اگر ترویست ها خود را مسلمان بنامند ناخواسته این انزجار نسبت به مسلمانان ایجاد می شود و می بینیم گروه های مثل پگیدا در آلمان و یا دیگر گروه های شکل گرفته در فرانسه، به مخالفت جدی با ترویج اسلام در هر سطحی گام بر می دارند. در چنین شرایطی ورود اندیشه ورزان اسلام ناب و انزجار آنان از تظاهر گروه های تروریستی به اسلام و نقد و افشای ماهیت اصلی این گروه ها و نشان دادن عدم رابطه ی این گروه ها با دین رحمانی اسلام، می تواند در برابر این سم پاشی عظیم، پادزهری مطمئن توزیع کند.
نامه رهبر معظم انقلاب در شرایطی نگاشته شد که هم انفعال در دستگاه دیپلماسی عمومی نسبت به موج اسلام هراسی وجود داشت و هم اینکه غرب در ترویج اسلام هراسی از هیچ تلاشی دریغ نمی کرد. نگارش نامه و خطاب قرار دادن جوانان و نه سیاست مداران رسمی و حاکمیتی یک جامعه، به واقع ارتباط اندیشه ورز با بدنه ی آتی سیاست گذار و تصمیم گیر یک تمدن است و این جوانان هستند که می خواهند تمدن غربی را به ارث و آن را تغییر یا تحکیم کنند. بر همین اساس وقتی به ابعاد نامه ی رهبری نگاه می شود در می یابیم رهبر معظم انقلاب از فرصت تحقیقی و جستجوگری جوانان نسبت به ماهیت اصلی داعش و دیگر گروه ها استفاده نمود و واقعیت های موجود در پشت پرده ی این گروه ها را افشا نمود و به عنوان یک شخصیت دینی نسبت به کنش اسلام هراسی واکنش نشان داد و اسلام را بری از خشونت معرفی نمود. در واقع رهبری با سیاست خود مسئولیت دیپلماسی عمومی جهان اسلام را بر عهده گرفت و ضعف تمامی نهادهای فرهنگی جهان اسلام را یک تنه به دوش کشید.
حال که فرصت دقیق و راهبردی برای انتقال پیام و واقعیت های اسلام و غرب و تقابل این دو فرهنگ با هم به وجود آمده است، به نظر می آید بایستی عزم جدی نسبت به دیپلماسی عمومی و انتقال این پیام در مسئولان جزم شود و بدانند اگر از این فرصت و انتقال پیام استفاده کردند به طور حتم سال ها اقدامات اسلام هراسی غرب و حتی ریشه ی تروریسم را خشکاندند و می توانند حتی در مراحل بعدی هزینه های امنیتی جامعه را کاهش دهند. در واقع وقتی آیندگان غرب و تصمیم گیران بدانند واقعیت چیست، نمی گذارند مسیر به سمتی رود که تروریسم این چنین رشد کند. باید منتظر ماند و دید این بار مسئولان دیپلماسی عمومی از فرصت استفاده می کنند یا خیر؟

شماره پیامک : -

نوشتن دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .
مخاطبین محترم؛


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید