جمعه, 07 ارديبهشت 1397 13:34

البرزبان اجازه نفوذ نمی دهیم

http://www.mohtavanashr.com/piadetabehesht/

البرزبان عمارنامه

البرزبان عصر امروز

البرزبان هادیان البرز

البرزبان محک

 

دریچه

کد خبر : 12274تاریخ انتشار : چهارشنبه, 02 دی 1394 19:50

قیمت آزاد هر لیتر بنزین چقدر است؟

با طرح ویژه وزیر نفت برای آزادسازی قیمت بنزین، داستانِ "پرواز" قیمت بلیط هواپیما این بار برای این فرآورده نفتی تکرار می‌شود؟

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان، وزیر نفت؛ دیروز در نشست با فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران از طرح ویژه وزارت نفت برای آزادسازی قیمت بنزین خبر داد و گفت: براساس این طرح جایگاه‌های عرضه سوخت به سه کلاس تقسیم می‌شوند و تنها در جایگاه‌های درجه سه بنزین به‌قیمت دولتی عرضه می‌شود و قیمت بنزینی که در جایگاه‌های درجه یک و دو عرضه می‌شود براساس خدمات ارائه شده محاسبه خواهد شد.

در حالی طرح آزادسازی قیمت بنزین از سوی وزیر نفت اعلام شده است که کیفیت بیش از دوسوم بنزین عرضه شده مطابق با استانداردهای یورو2 است اما قیمت آن بر اساس قیمت بنزین در خلیج فارس محاسبه می‌شود.

هم اکنون قیمت هر لیتر بنزین در خیلج فارس 1100 تومان ــ 33 سنت ــ و قیمت هر لیتر بنزین در ایران حدود 1000 تومان است؛ در واقع با کاهش قیمت نفت خام به هر بشکه 30 دلار، قانون هدفمندی یارانه‌ها مبنی بر رسیدن قیمت بنزین به 90 درصد نرخ فوب خلیج فارس محقق شده است. این‌گونه با آزادسازی قیمت بنزین و اجرای طرح وزارت نفت، این فرآورده نفتی با قیمتی بیش از ارزش واقعی آن عرضه خواهد شد.

اگرچه پرداخت دستمزد جایگاه‌داران بر اساس حق‌العمل‌کاری یک شیوه منطقی از پرداخت محسوب می‌شود اما در شرایطی که کیفیت پایین بنزین و قیمت ‌گذاری آن بر اساس نرخ‌های جهانی است، اجرای این شیوه تنها هزینه‌ای بیشتر به مصرف کننده تحمیل می‌کند؛ چرا که در این شیوه پرداخت، جایگاه‌دار هزینه‌های جایگاه‌داری خود را از مصرف کننده دریافت می‌کند.

علی‌رغم اینکه عنوان می‌شود با اجرای طرح وزارت نفت مبنی بر آزادسازی نرخ بنزین، شرایط برای فعالیت رقابتی بین جایگاه‌ها جهت ارائه خدمات مناسب به مشتریان فراهم خواهد شد اما تجربه آزادسازی قیمت در ایران نشان داده است که در این زمینه تنها کسانی که از این شرایط منتفع نمی‌شوند مردم هستند.

به‌طور نمونه می‌توان به آزادسازی قیمت بلیط هواپیما اشاره کرد؛ کمتر از یک ماه پیش، سازمان هواپیمایی کشوری با هدف ارتقای خدمات پروازی از طریق ایجاد رقابت بین شرکت‌های هواپیمایی داخلی نسبت به آزادسازی نرخ بلیت 170 پرواز داخلی اقدام کرد؛ در کمتر از 48 ساعت از آزادسازی قیمت، نرخ بلیط پرواز تهران ــ مشهد 400هزار تومان شد. اکنون نیز این نگرانی وجود دارد که آزادسازی قیمت بنزین هم به سرنوشت بلیط هواپیما دچار شود.
منبع: تسنیم

شماره پیامک : -

نوشتن دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .
مخاطبین محترم؛


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید