سه شنبه, 29 خرداد 1397 13:21

البرزبان اجازه نفوذ نمی دهیم

http://www.mohtavanashr.com/piadetabehesht/

البرزبان عمارنامه

البرزبان عصر امروز

البرزبان هادیان البرز

البرزبان محک

 

دریچه

کد خبر : 12323تاریخ انتشار : پنج شنبه, 03 دی 1394 17:37

پشت‌پرده اصرار برای گرانی‌ قیمت لبنیات

نائب رئیس انجمن صنایع لبنی: دولت توان پرداخت یارانه دامدار را نداشت، صنعت را واسطه کرد تا پول از مردم بگیرد و به دامدار بدهد، تا پایان سال بسیاری از واحدهای لبنی ورشکست شده و از بازار حذف می‌شوند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان، فربد نائب رئیس انجمن صنایع لبنی در رابطه با بخشنامه جدیدی که از سوی سازمان حمایت مبنی بر افزایش 6 درصدی قیمت شیر ابلاغ شده گفت: بدون شک هر صنعتی از افزایش قیمت محصولات خود استقبال می‌کند اما این مشروط بر این است که بازار کشش این افزایش قیمت را داشته باشد، اما در حال حاضر هیچ یک از همکاران ما در صنعت لبنیات صلاح نمی بینند که هیچ گونه افزایش قیمتی صورت بگیرد.

وی بیان داشت: همین الان ما 10 تا 15 درصد شیر مازاد در صنعت داریم که این مازاد تبدیل به شیر خشک و محصولات دیگری که قابلیت فروش کوتاه مدت ندارد می‌شود. در صورت افزایش قیمت لبنیات، شیر مازاد بیش از پیش افزایش پیدا می‌کند که این نیز به صلاح کارخانه‌ها و واحدهای لبنی نیست.

نائب رئیس انجمن صنایع لبنی گفت: مردم انتظار دارند تا در شرایط پساتحریم وضعیت بهبود پیدا کند، بنابراین در چنین شرایطی اصلا به صلاح نیست که صنعت دست به افزایش قیمت بزند. همین الان نیز کارخانه‌ها نمی‌توانند فروش فعلی خود را محقق کنند چه برسد به آن که افزایش قیمتی نیز اعمال شود. از طرفی این افزایش قیمت مردم را مقابل صنعت قرار می‌دهد.

وی تصریح کرد: ما واحدهای لبنی را دعوت کردیم تا اطلاع رسانی لازم را در رابطه با بخشنامه انجام داده باشیم، از آن‌ها نیز در این رابطه نظر خواستیم همه آن‌ها متفق‌القول بیان داشتند که شرایط کنونی برای افزایش قیمت شرایط بسیار نامناسبی است.

فربد در پاسخ به این سؤال که با توجه به شرایط کنونی بازار سازمان حمایت به چه دلیل چنین بخشنامه‌ای را ابلاغ کرده است، اظهار داشت: واقعیت امر این است که منابع درآمدی دولت کاهش پیدا کرده، بنابراین قادر نیست که یارانه دامدار را پرداخت کند، به همین دلیل سازمان حمایت تحت فشار وزارت جهاد و دامداران این تصمیم را گرفته  تا کارخانه‌ها را واسطه قرار بدهد  و به این ترتیب از مردم پول دریافت کند و به دامدار بدهد.

وی افزود: ما اصل این کار را زیر سؤال نمی‌بریم اما در حال حاضر قادر نیستیم چنین نقشی را بازی کرده و زیر بار این موضوع برویم.

فربد تصریح کرد: در حوزه شهرهای بزرگ خرید لبنیات به خصوص شیر کاهش پیدا کرده ، یعنی سرانه مصرف حتی سرانه مصرف 4 سال گذشته نیز نیست.

وی افزود: الان 6 کارخانه 25 درصد بازار را در اختیار دارند، وقتی این 6 کارخانه که در گروه متوسط به بالا هم قرار دارند تنها 1/7 سود می‌برند (در صورتی که قانونی باید 14 درصد سود ببرد) باید بگوییم که عملا صنعت لبنیات در نقطه سر به سر کار قرار دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در چنین فضای رقابتی وقتی سرانه مصرف بیش از این کاهش پیدا کند رقابت تشدید شده و بسیاری از واحدها از بازار حذف می‌شوند لذا با اطمینان بگویم که در بین بیش از هزار واحد لبنیاتی تعداد زیادی از واحدها تا پایان امسال متوقف شده و از بازار حذف می‌شوند.

 
منبع: نسیم

شماره پیامک : -

نوشتن دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .
مخاطبین محترم؛


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید