دوشنبه, 25 تیر 1397 14:54
:

حادثه ی غمبار نیجریه در شرایطی رخ داد که همگان نسبت به این حادثه دلنگران هستند و تاسف خورده اند. ...

جلوگیری از شنیدن حقایق دین اسلام ناب پس از نامه مقام معظم رهبری که میتواند تشنگان معارف اسلام را به ...

نامه رهبر معظم انقلاب در شرایطی نگاشته شد که هم انفعال در دستگاه دیپلماسی عمومی نسبت به موج اسلام ...

زمانی که هنوز مدیران ما در ادارات و سازمان‌ها بر صندلی‌هایی تکیه زده‌ اند که از برندهای معروف خارجی ...

حادثه ی غمبار نیجریه در شرایطی رخ داد که همگان نسبت به این حادثه دلنگران هستند و تاسف خورده اند. حادثه ای که موجب عزای شیعیان شد

جلوگیری از شنیدن حقایق دین اسلام ناب پس از نامه مقام معظم رهبری که میتواند تشنگان معارف اسلام را به سمت ایران بکشاند  ، هدف قرار دادن عنصراستقلال و خود باوری ایرانیان با تحقیر سیاسی  ، استفاده از شیوه ی همیشگی " دبه " در برجام ، ایجاد نوع جدیدی از تحریم ، کاهش اثرگذاری فرهنگ ایران اسلامی بر رفتار اجتماعی مردم آمریکا ، میتواند بخشی از اهداف کنگره آمریکا در این طرح باشد .

نامه رهبر معظم انقلاب در شرایطی نگاشته شد که هم انفعال در دستگاه دیپلماسی عمومی نسبت به موج اسلام هراسی وجود داشت و هم اینکه غرب در ترویج اسلام هراسی از هیچ تلاشی دریغ نمی کرد

زمانی که هنوز مدیران ما در ادارات و سازمان‌ها بر صندلی‌هایی تکیه زده‌ اند که از برندهای معروف خارجی است چه‌طور می‌ توان از آنان انتظار داشت که تولید داخلی را با اهمیت بدانند و در راستای فرهنگ سازی استفاده از تولیدات داخلی قدم بردارند؟

البرزبان اجازه نفوذ نمی دهیم

http://www.mohtavanashr.com/piadetabehesht/

البرزبان عمارنامه

البرزبان عصر امروز

البرزبان هادیان البرز

البرزبان محک

 

نظـــر سنجی

کد خبر : 12299تاریخ انتشار : پنج شنبه, 03 دی 1394 11:03
توجیه تراشی به سود آمریکا؛

علت اظهارات خرم درحمایت از مصوبه ضدایرانی

درحالی که مجلس نمایندگان آمریکا با مصوبه‌ای ضدایرانی ضربه‌ای به برجام و کشورمان زده است برخی خوش‌‌خیالان با رویکرد توجیهی و نادیده گرفتن واقعیات، برای طرف مقابل حق‌تراشی می‌کنند؛ رویکردی که بی‌شک حریف را تشویق به ادامه تحریم‌ها و فشارها می‌کند.

درحالی که مجلس نمایندگان آمریکا با مصوبه‌ای ضدایرانی ضربه‌ای به برجام و کشورمان زده است برخی خوش‌‌خیالان با رویکرد توجیهی و نادیده گرفتن واقعیات، برای طرف مقابل حق‌تراشی می‌کنند؛ رویکردی که بی‌شک حریف را تشویق به ادامه تحریم‌ها و فشارها می‌کند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری البرزبان مصوبه ضدایرانی کنگره آمریکا که محدودیت تنبیهی خاصی برای مسافران خارجی به کشورمان ایجاد می‌کند تبعات اقتصادی و سیاسی خاصی برای کشورمان دارد و با واکنش‌های مختلفی روبرو شده است. بعد از اینکه محمدجواد ظریف،‌ وزیرخارجه کشورمان این مصوبه را متعارض با برجام خواند، جان کری با نگارش نامه‌ای متناقض مدعی شد که این قانون طوری اجرا می‌شود که ضرری به برجام نرساند! [1]

بعد از این ماجرا بود که سونامی تفسیرهای خوش بیانه از مصوبه ضدایرانی کنگره آمریکا برای توجیه این ماجرا فضای سیاسی کشور را احاطه کرد. سیدعباس عراقچی معاون وزیرخارجه کشورمان با نادیده گرفتن تفاوت ارزش حقوقی نامه وزیرخارجه آمریکا با قانونی که با امضای رئیس‌جمهور این کشور لازم‌الاجرا شده است، در صفحه اینستاگرامش نوشت:‌ «نامه آقای کری وزیر امور خارجه آمریکا تعهد محکمی از سوی دولت آمریکاست مبنی بر اینکه از همه ابزارهای خود، حتی توقف اجرای قانون، استفاده خواهد کرد تا اجازه ندهد قانون جدید کنگره درخصوص ویزای ورود به آمریکا، اجرای موفقیت‌آمیز برجام و بهره‌مندی ایران از منافع اقتصادی آن را خدشه‌دار کند.»
حرف‌های عجیب مشاور ظریف برای توجیه مصوبه ضدایرانی کنگره آمریکا


پس‌ازاین اظهارات موج تفسیرها از سوی افراد حامی آمریکا آغاز شد. در همین راستا علی خرم مشاور وزیر خارجه که یکی از حامیان رابطه با آمریکاست در گفت‌وگو با روزنامه اصلاح‌طلب بهار گفت:‌ «منشأ قانون مقابله با تروریسمی که آمریکا تصویب کرد نیز همان شعار «مرگ بر آمریکا» است که در ایران گفته می‌شود. زمانی‌که ما این شعار را می‌دهیم با آمریکا اعلام دشمنی می‌کنیم، در این صورت نیز آمریکا نیز در بررسی‌های خود این‌طور ارزیابی می‌کند که اگر قرار باشد از طرف دولت‌ها تهدید علیه ایالات‌متحده شکل بگیرد، در پیش‌فرض آن‌ها یکی از این دولت‌ها همانی است که رسماً شعار «مرگ بر آمریکا» می‌دهد. بنابراین این موضوع را باید از زاویه درست آن تحلیل کنیم؛ یعنی اگر در ایران چنین برخوردی با آمریکا نمی‌شد، این کشور نیز هیچ‌گاه ایران را جزو آن چهار کشور قرار نمی‌داد»[2]

حرف‌های عجیب مشاور ظریف برای توجیه مصوبه ضدایرانی کنگره آمریکاخرم در حالی با گرایش کدخدامنشی آمریکا رفتار متعارض مقامات این کشور با برجام را رفتاری متقابل نسبت به فضای داخلی ایران قلمداد می‌کند که پیش از بیان می‌کرد با وجود روی کار آمدن دولت روحانی فضا دیپلماتیک با آمریکا بسیار تغییر کرده است.

وی یکی از کسانی است که همواره در مورد ایجاد رابطه با آمریکا سخن گفته است و بخش اعظمی از یادداشت‌ها و گفت‌وگوهایش در همین زمینه است. خرم در گفت‌وگو با روزنامه شرق درباره رابطه ایران آمریکا می‌گوید: «به نظر من همه رفتارهای ایالات‌متحده پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست‌جمهوری دگرگون شد و امروز می‌توان چرخشی جدید در نوع نگاه آمریکا به ایجاد رابطه بین دو کشور دید. به‌صورت ویژه، رفتار آمریکا در قبال پرونده هسته‌ای ایران تغییر کرده است.»[3]

درحالی‌که با نگاهی به مصوبه ضد ایرانی جدید آمریکا که در ادامه تحریم‌های گذشته است به‌خوبی می‌توان این موضوع را متوجه شد که تغییری در رفتار آمریکا در قبال ایران باوجود روی کار آمدن دولتی که تنش‌زدای را تدبیر راه خود کرده، ایجاد نشده است.

مشاور وزیر خارجه در شرایطی در حالتی مرعوب مصوبه ضد ایرانی مجلس نمایندگان آمریکا را عملی متقابل توصیف می‌کند که جمهوری اسلامی ایران در جریان برجام با سیاست «با دشمنان مدارا» دولت یازدهم پیش رفته است.

جالب اینجاست که نویسنده بی‌بی‌سی فارسی نظری متفاوت نسبت به خرم دارد و درباره عملکرد ضدایرانی تازه ایالات متحده می‌نویسد: «تصویب قانون محدودیت مسافرت به ایران، این استدلال را قوی‌تر می‌کند که هرگاه ایران خواست به امریکا نزدیک شود، امریکایی‌ها از پشت به آن خنجر زدند. درست مثل زمانی که ایران در حمله امریکا به طالبان همکاری کرد ولی در عوض امریکا ایران را محور شرارت خواند.»

بااین‌حال به نظر می‌رسد رویکرد تفسیری توجیهی این افراد خوش‌خیال که با محوریت حق‌طلبی برای عمل ضدحقوق بشری آمریکا انجام می‌شود، بیش از آنکه سودی به حال کشورمان باشد دریچه‌های تازه‌ای برای طرف آمریکایی جهت اعمال فشار بر کشورمان باز می‌کند. این درحالی است که طرف مقابل به ایران ضربه‌ای وارد کرده است و این افراد با نادیده گرفتن آن به‌طرف مقابل هم حق می‌دهند! به نظر می‌رسد این روش در بلندمدت باعث تشویق رفتار خصمانه آمریکا علیه کشورمان خواهد شد و خود عاملی برای زمین خوردن برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) می‌شود. محتمل است که آمریکایی‌ها با این قدم تلاش می‌کنند اقدامات دیگری نیز انجام دهند و به نظر کارشناسان تحریم‌های جدید در حوزه محلی و فدرالی ازجمله برنامه‌های دیگر یانکی‌ها بر ضد کشورمان باشد که متأسفانه افراد خاصی با تفسیرهای توجیهی به این ماجرا پروبال می‌دهند.

[1] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/510827

[2] http://www.bahardaily.ir/fa/Main/Detail/8340

[3] http://www.magiran.com/npview.asp?ID=3053867

شماره پیامک : -

نوشتن دیدگاه

۱) البرزبان، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .
مخاطبین محترم؛


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید